جراحی شبکیه چشم کودک ۱۰ ساله عراقی در ایران

در این ویدیو ورونیکا از تجربه‌ی جراحی بینی در ایران و دلیل انتخاب ایران برای مقصد انجام این جراحی صحبت میکند

گالری تصاویر ورونیکا در ایران

شرح مشکلات بیمار

محمد صادق کودک 10 ساله عراقی است که پیش از انجام عمل جراحی در ایران از بیماری چشم رنج می‌برد. این بیماری که به شبکیه چشم چپ وی آسیب وارد کرده بود، بینایی چشم این کودک را تهدید می‌کرد. پزشکان عراقی برای درمان این عارضه تلاش کرده بودند اما موفقیتی حاصل نشد. مادر محمد صادق، در تلاش برای حفظ سلامتی چشم فرزندش با پزشکان بسیاری در عراق صحبت کرده بود تا این‌که با یک پزشک بدون مرز هندی آشنا شد.

این پزشک هندی، با آشنایی قبلی که از مهارت چشم پزشکان ایرانی داشت به او توصیه کرد برای درمان فرزندش به ایران مراجعه کند. وی همچنین تقبل کرد قبل از سفر آن‌ها به ایران، پزشک خوبی در این کشور معرفی کند. پس با شرکت گردشگری ایران تماس گرفت تا بیمار خود را به پزشکان این مجموعه ارجاع دهد. پس از بررسی سوابق پزشکی محمد صادق، آریامدتور اطلاعاتی دقیق در مورد درمان مورد نیاز وی به آن‌ها ارائه نمود. نهایتا برای جراحی شبکیه چشم کودک عراقی یک سفر درمانی برای او، مادر و یکی دیگر از بستگان وی ترتیب داده شد تا در این سفر در کنارش باشند.

پس از رسیدن محمد صادق و مادرش به فرودگاه تهران، دستیار عرب زبان آریامدتور که در انتظارشان بود به استقبالشان رفت و به آن‌ها خوش‌آمد گفت. سپس از فرودگاه به هتلی که در نزدیکی بیمارستان برای آن‌ها رزرو شده بود رفتند. بیمارستانی مدرن و تخصصی برای بیماری‌های چشم، که تمام درمان‌ها و جراحی‌های چشم را به مراجعه‌کنندگان ارائه می‌دهد.

مسافران عراقی حدود ۱۰ روز در ایران اقامت داشتند. در کنار بازدید از جاذبه‌های دیدنی تهران، از حرم حضرت معصومه (س) در شهر قم نیز دیدن کردند. طی این روزها، آریامدتور با ارائه خدماتی همچون هتل و ترنسفر به آن‌ها یاری رساند. مترجمان عرب زبان شرکت هم در تمام مدت، به صورت حضوری و تلفنی در کنار آن‌ها بودند.

پیش از بازگشت به کشورشان، مهمانان عراقی به دفتر آریامدتور در تهران سر زدند و از تیم به خاطر خدمات ممتازی که ارائه دادند قدردانی نمودند. آن‌ها تجربه خود را در ایران “بسیار عالی” توصیف کردند و اذعان داشتند که تیم با آن‌ها همچون اعضای خانواده‌ای خود برخورد کردند.

جراحی چشم در ایران

جدا از درمان‌های زیبایی – همچون جراحی زیبایی بینی، که ایران به خاطر آن شهرت بسیاری دارد – کشور در بسیاری از زمینه‌های درمان‌های پزشکی نیز پتانسیل بالایی از خود نشان داده است. درمان‌ بیماری‌های چشم یکی از این زمینه‌ها می‌باشد که ایران در آن بسیار پیشرفت داشته است. در شهرهای بزرگ ایران بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی چشم، پیچیده‌ترین درمان‎‌ها و جراحی‌ها را به بیماران ارائه می‌دهد. شمار جراحی‌های چشم در ایران به طور قابل توجهی بالاست، به نحوی که رکورد بیشترین تعداد جراحی‌های چشم در روز، با ۶۰۰ جراحی در یک روز، متعلق به ایران است.

بدون وجود متخصصین چشم‌پزشکی متبحر ایران، این دستاورد قابل دستیابی نبود. در میان چشم‌پزشکان ایرانی بسیاری که در داخل و یا خارج از کشور کار می‌کنند، برخی شهرت بسیاری بدست آورده‌اند و در سطح ملی و جهانی برجسته هستند. یکی از این افراد مرحوم دکتر علی اصغر خدادوست بود که به عنوان پدر چشم‌پزشکی ایران شناخته می‌شد، کسی که پروفسور صاحب‌نام چشم‌پزشکی بوده و از پیشگامان تحقیقات در زمینه پیوند قرنیه شناخته می‌شد. بسیاری از چشم‌پزشکان مشهور امریکایی، دکتر خدادوست را بهترین جراح پیوند در دنیا می‌دانستند. او در ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ درگذشت و درحال حاضر تیم پروفسور خداددوست در شیراز خدمات چشم‌پزشکی را در بالاترین سطح ارائه می‌دهند.

نه تنها خدمات چشم‌پزشکی در ایران بسیار موثر و با کیفیت است، بلکه هزینه درمان بسیار کمتر از کشورهای دیگر است. به دلیل وجود همین مزایا، سالانه بیماران زیادی از کشورهای همسایه برای درمان بیماری‌های چشم به ایران مراجعه می‌کنند.

از زبان مهمانان

برخی دیگر از مهامانان گشت سلامت آریا

گردشگری سلامت آریا