گردهمایی بزرگ روسای بیمارستان‍های دارای بخش پذیرش بیماران خارجی (IPD) روز دوشنبه 8 بهمن ماه در محل هتل اسپیناس پالاس نهران برگزار شد. این همایش با مشارکت شرکت گشت سلامت آریا و با حضور مسئولین حوزه گردشگری سلامت، مدیران و بیمارستان‍های ‌مجهز به بخش IPD و کارشناسان این دپارتمان‌ها برگزار شد.

از جمله مهمانان این مراسم دکتر سعید هاشم‌زاده رئیس دپارتمان گردشگری سلامت وزرات بهداشت، دکتر محمد جهانگیری رئیس انجمن گردشگری سلامت کشور و رضا زرنوخی رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر ایران بودند.

رونمایی از اولین سامانه جامع گردشگری سلامت ایران

از جمله برنامه‌های این همایش، رونمایی از سامانه جامع معرفی امکانات پزشکی ایران به گردشگران سلامت خارجی بود. این سامانه که تحت نام الومدیکال (AloMedical) رونمایی شد یک پلتفرم آنلاین است که اطلاعات مراکز درمانی و پزشکان ایران و قیمت انواع خدمات درمانی و زیبایی را در اختیار گردشگران سلامت خارجی قرار می‌دهد تا بتوانند به راحتی پزشک و بیمارستان خود را پیدا کرده و برای سفر به ایران برنامه‌ریزی کنند.

الومدیکال زیرمجموعه شرکت گردشگری سلامت آریا است که تحت نام تجاری مستقل فعالیت میکند. مهندس محمدهادی شجاری یکی از بنیان‌گذاران آریا مدتور و جواد بیات مدیر الومدیکال طی سخنانی اهداف و چشم‌اندازهای سرویس جدید خود را تشریح کردند.

محمدهادی شجاری در حال ارائه گزارش در همایش گردشگری سلامت

محمدهادی شجاری رئیس هیئت مدیره شرکت گشت سلامت آریا در حال ارائه گزارش درباره وضعیت گردشگری سلامت در همایش مدیران بیمارستان های دارای IPD.

شجاری اظهار داشت: «این پلتفرم می‌تواند شرکت‌ها و بیمارستان‌ها را از ایجاد نمایندگی در کشور هدف معاف کند، آمار دقیق و درستی از اندازه این بازار ارائه دهد، دلالی آسیب‌زا را حذف کند و ارتباط بیمار با مرکز درمانی را به راحتی برقرار کند.»

در خصوص کارکرد اصلی پلتفرم الومدیکال آقای بیات مدیر این پروژه گفت: «الومدیکال حلقه وصل‌کننده بیماران و بیمارستان‌ها است و هدف اصلی آن معرفی پتانسیل‌ و ظرفیت‌های گردشگری سلامت ایران به تمام کشورها است.»

سامانه مدتور لجستیک

یکی دیگر از سرویس‌هایی که در این گردهمایی از آن رونمایی شد مدتور لجستیک (MedTour Logistics) است. مدتور لجستیک وظیفه ارائه کلیه خدمات مورد نیاز گردشگران سلامت به جز خدمات پزشکی از بدو ورود به ایران تا زمان ترک کشور را برعهده دارد.

از آنجایی که کیفیت خدماتی اقامتی و گردشگری یکی از مهمترین بخش های حوزه گزدشگری سلامت است، ارائه این خدمات به صورت تخصصی و در سطح استانداردهای جهانی یکی از عوامل مهم پیشرفت این حوزه محسوب می شود.

مدتور لجستیک قرار است با بهره‌گیری از نیروی انسانی متخصص از جمله مترجمان همراه مسلط به زبان‌ های انگلیسی، عربی، روسی و غیره و سرویس های حمل و نقل VIP از گردشگران خارجی به محض ورود به ایران استقبال کرده و در طول اقامت آنها خدمات مترجم همراه، حمل و نقل درون شهری، همراهی در بیمارستان و مطب پزشک، رزرو هتل و غیره را در اختیار آنها قرار دهد.

آقای شجاری در سخنان خود درباره مدتور لجستیک ضمن معرفی خدمات آن از مدیران مراکز درمانی خواست تا تمرکز خود را روی افزایش کیفیت خدمات درمانی قرار دهند و خدمات لجستیک را به شرکتهای تسهیل گر بسپارند. وی گفت: «آریامدتور استارتاپی است که دیگر می‌توان گفت تبدیل به یکی از بازوهای ارائه دهندگان حدمات درمانی در صنعت گردشگری سلامت ایران شده است.»

سرمایه گذاری در گردشگری سلامت رو به فزایش است

در بخشی از این گردهمایی رضا زرنوخی رییس انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر ایران در سخنانی ضمن ارائه  ارائه تصویری از اکوسیستم استارتاپی ایران و جذابیت‌های سرمایه‌گذاری آن، درباره تمایل سرمایه‌گذاران به این حوزه گفت: یکی از حوزه‌های جذاب سرمایه‌گذاری خطرپذیر، حوزه پزشکی و تجهیزات پزشکی است. پیش‌بینی ما این است که سال آینده حداقل ۱۹۵ میلیارد و حداکثر ۴۵۰ میلیارد تومان روی استارتاپ‌های ایرانی سرمایه‌گذاری خواهد شد که بخشی از این سرمایه می‌تواند به سمت کسب‌وکارهای نوپای حوزه سلامت برود.

پنل تخصصی همایش مدیران بیمارستان های دارای بخش IPD

همایش مدیران بیمارستان های دارای بخش IPD روز دوشنبه 8 آبان در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد.

دکتر سعید هاشم‌زاده رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت نیز با اشاره به آمارهای جهانی گردشگری سلامت گفت: تعداد گردشگران سلامت از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ حدود دوبرابر شده است. اما از آنجایی که در ایران سامانه جامع آماری در این صنعت وجود ندارد، نمی‌توان به آمارهای ارغائه شده اطمینان کامل داشت. وی درباره اقدامات اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت نیز افزود: ما در حال حاضر اقداماتی جهت فراهم‌آوری زیرساخت‌های لازم برای سامانه آماری را شروع کرده‌ایم

اهمیت بازاریابی در گردشگری سلامت

در پنل دوم همایش که با حضور چند تن از مدیران بیمارستان های دارای بخش IPD و مدیرعامل آریامدتور برگزار شد  موضوع بازاریابی در گردشگری سلامت و روش‌های جذب بیماران خارجی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دکتر سید کاظم چابک رئیس بیمارستان اردیبهشت شیراز در این پنل با برشمردن برخی چالش‌های بیمارستان‌ها در این حوزه تاکید کرد بزرگترین مشکل این است که ارتباط موثری میان شرکت‌های تسهیل‌گر بازاریابی و بیمارستان‌ها شکل نگرفته است.

دکتر راشکی رییس سابق اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت و رییس بخش IPD بیمارستان پاستور نو نیز با تاکید بر اینکه باید هم بخش IPD بیمارستان‌ها و هم بازاریابی آن‌ها به متخصصان امر واگذار شود گفت: «بیمارستان‌ها وقتی وارد حوزه غیرتخصصی می‌شوند از رقبا عقب می‌افتند. بدترین چیز این است که بیمارستان با تمرکز بر بازاریابی، از درمان باکیفیت غافل شود.»

محمد نصری مدیرعامل آریامدتور هم در سخنان خود با تاکید بر ضرورت تعامل بیمارستان‌ها با متخصصان بازاریابی گفت: «بیمارستان‌ها و به‌طور خاص بخش بین‌الملل آن‌ها، باید بر بهبود فرآیند درمان یعنی جایی که نقطه قوت آن‌هاست تمرکز کنند و مارکتینگ را به متخصصین این حوزه بسپارند.»