پروفسور خدادوست، فوق تخصص چشم پزشکی و جراح معروف چشم و پیوند قرنیه بامداد شنبه ۱۹ اسفند به علت عارضه قلبی در بیمارستان پریسپترین نیویورک در سن ۸۲ سالگی چشم از جهان فرو بست.

پروفسور علی‌اصغر خدادوست از طرف بزرگان رشته چشم پزشکی در آمریکا به عنوان برترین جراح پیوند قرنیه در دنیا معرفی شده بود. شهرت وی به دلیل تحقیقات اساسی وی بر روی مشکلات قرنیه بود تا جایی که برای ارج نهادن به فعالیت‌های علمی وی پیوندهای قرنیه روی مکانیسم دفع پیوند را به نام وی (Khodadoust rejection line) نامگذاری کرده اند.

دکتر خدادوست در سال ۱۳۱۴ در شیراز متولد شد و در سال ۱۳۴۱ از طرف دولت ایران برای گذراندن دوره تخصصی چشم پزشکی به آمریکا سفر کرد. وی به عنوان نخستین و تنها دستیار خارجی در بخش چشم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز پذیرفته شد و دوره سه ساله دستیاری را با موفقیت به پایان برد و پس از آن به عنوان بهترین دستیار در مرکز چشم پزشکی ویلمر آمریکا انتخاب شد.

این نابغه چشم پزشکی همواره برای ادای دین به کشور و هموطنان خود به طور مرتب به ایران سفر می­‌کرد و به انجام جراحی­‌های چشمی در تهران و شیراز می‌پرداخت. او در سال ۱۳۴۶ اولین پیوند موفقیت­ آمیز قرنیه را در ایران انجام داد.

پروفسور خدادوست در سال ۱۳۶۱ به عنوان استاد و رئیس بخش چشم دانشگاه سیسیل انتخاب شد و در سال ۱۳۷۱ مرکز چشم پزشکی ایالت کنتیکت در شهر نیوهِیون را تاسیس کرد و به عنوان مدیر آن مشغول به کار شد.

شرکت گردشگری سلامت آریا این ضایعه بزرگ را به عموم مردم ایران به ویژه جامعه پزشکی و چشم پزشکی تسلیت عرض می­‌کند و برای آن عزیز از دست رفته علو درجات را از خداوند منان مسألت می­‌نماید.

لازم به ذکر است تیم پروفسور خدادوست یکی از تیم های تخصصی چشم پزشکی بود که شرکت گردشگری سلامت آریا از خدمات پزشکی آنها بهره­‌مند می­‌شد.

مطالب مرتبط گردشگری سلامت

شروع استارتاپ ها در گردشگری سلامت