گردشگری سلامت در صنعت توریسم شاخه‌ای جدید محسوب می‌شود. این شاخه جدید که به سفرهایی با هدف درمان یا بهبود سلامت اطلاق می شود، بسیار مورد توجه کشورهایی همچون هند، ترکیه، امارات و سنگاپور قرار گرفته است. این کشورها با برنامه‌ریزی ویژه در این زمینه و تقویت زیرساخت‌ها توانسته‌اند موفق به جذب بیشتر گردشگران شوند.

کشور ما نیز چند سالی است که فعالیت خود را در این شاخه نوپا شروع کرده است و اکنون سازمان‌هایی همچون میراث فرهنگی، وزارت خارجه، وزارت بهداشت و … کارگروه‌هایی برای جذب بیماران خارجی و تقویت توریسم سلامت تشکیل داده اند.

در کنار شهرهای بزرگی همچون تهران، مشهد و شیراز که از نظر امکانات پزشکی در منطقه شناخته شده هستند، شهرهای مرزی مثل تبریز، اردبیل و خوزستان نیز توریست‌های زیادی را به خود جلب می‌کنند.

بیمارستان‌های مجهز خوزستان

گردشگری سلامت در استان خوزستان

گردشگری سلامت در استان خوزستان

روزانه حدود ۳۰۰۰ نفر از مرز مشترک ایران و عراق وارد کشور می‌شوند که بخشی از آن‌ها با قصد درمان وارد کشور می‌شوند. به گزارش معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، سال گذشته از طریق توریسم سلامت در خوزستان ۲۵ میلیون دلار ارز وارد کشور شده است و حدود ۴۰۰۰ بیمار خارجی در بیمارستان‌ها بستری و ۱۸ هزار نفر بیمار خارجی سرپایی در بیمارستان‌های استان درمان شدند. آمد و شد آسان و همین‌طور بیمارستان‌های مجهز از عوامل جذب بیماران به خوزستان است. با این حال تعداد بیمارستان‌ها و تجهیزات موجود باید افزایش یابد.

پل سفید اهواز از جاذبه‌های توریستی خوزستان

پل سفید اهواز در استان خوزستان

معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، افزایش و بهبود عملکرد دفاتر خدمات گردشگری را نیز ضروری می‌داند. این دفاتر باید خدماتی جامع ارائه دهند و با هماهنگی سازمان‌های دولتی از زمان ورود بیمار به کشور در کنار وی باشد و خدمات حمل و نقل شهری، اسکان، راهنمایی و … را در اختیار توریست‌ قرار دهند. از سویی با وجود مجتمع‌های آب درمانی در شهرهای بهبهان و ایذه، ضروری است در بخش مدیکال توریسم سرمایه‌گذاری دو چندان انجام شود.

طی تفاهمی که بین منطقه آزاد اروند و دانشگاه علوم پزشکی آبادان انجام شده است قرار بر این است که ۴۰۰ میلیارد تومان جهت ساخت بیمارستان‌های درمانی جدید در این منطقه هزینه شود.

آریامدتور در استان خوزستان

شرکت گردشگری سلامت آریا، جهت تسهیل سفر درمانی مسافران خارجی در خوزستان تمام خدمات لازم برای انجام یک سفر درمانی را فراهم می‌آورد. این استان مسافرین زیادی را در این حوزه به خود جذب می‎کند و آریامدتور از زمان ورود تا روز بازگشت گردشگر همراه آن‌ها می‌باشد.

مطالب مرتبط گردشگری سلامت

شروع استارتاپ ها در گردشگری سلامت