توریسم پزشکی یا گردشگری پزشکی مورد توجه بسیاری از کشورهای درحال توسعه قرار گرفته است. هزینه پایین‌تر درمان نسبت به کشورهای توسعه یافته، موجب شده است افراد بیشتری جهت درمان به این کشورها مراجعه کنند.

در این بین ایران با داشتن پزشکان ماهر، تکنولوژی‌های روز و قیمت مناسب درمان می‌تواند به قطب گردشگری سلامت در منطقه تبدیل شود. با این حال از تمام توان کشور به طور کامل بهره برداری نمی‌شود. به همین دلیل است که در حال حاضر سهم ما از توریسم سلامت کمتر از پتانسیل ما در این شاخه از گردشگری است.

توریسم پزشکی در شهر مشهد

مشهد هر ساله گردشگران و زائرین بسیاری را به خود جذب می‌نماید

شهر مشهد و توریسم سلامت

همواره توریست‌ها از کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس ایران را برای درمان انتخاب می‌کردند. یکی از شهرهایی که بسیاری از توریست‌های سلامت را به خود جذب می‌کند شهر مشهد است. این شهر با داشتن جاذبه‌های زیارتی و دیدنی‌های زیاد، سالانه حدود ۲۰ میلیون توریست‌ به خود جلب می‌کند. به همین خاطر افراد زیادی آن را برای سفرهای دو منظوره زیارتی-درمانی انتخاب می‌کنند.

اما سفرهای درمانی که در قالب سفر زیارتی صورت می‌گیرد، به دلیل نداشتن برنامه‌ریزی و ناآشنا بودن گردشگران با روندها، درمان بسیاری از آن‌ها ناقص می‌ماند و یا مطابق میلشان به انجام نمی‌رسد. از سویی تبلیغات منفی در مورد ایران در رسانه‌ها همچون ناامنی و سطح پایین کیفیت زندگی باعث کاهش سفرها می‌شود.

هر گردشگر 3 تا 4 برابر از سایر گردشگران برای کشور ارزآوری دارد و با تقویت توریسم پزشکی در شهر مشهد به طور تخصصی و سازمان‌دهی شده میتوان جهت بهبود رویکرد گردشگران نسبت به سفر درمانی به ایران تلاش نمود.

برای مثال، ساخت هتل‌های ویژه برای توریست‌های درمانی در نزدیکی مراکز درمان و ایجاد محیطی آرامش‌بخش برای استراحت بیماران و خانواده آن‌ها، تقویت زیرساخت‌ مراکز درمانی، ایجاد آژانس‌های گردشگری توریسم سلامت برای برنامه‌ریزی سفرها و … از مواردی است که می‌تواند به رشد این بخش از صنعت توریسم کمک کند.

علی قناویزچی، مدیر گردشگری و امور زائران در مشهد از تلاش‌های شهرداری مشهد در زمینه توریسم درمانی و جذب گردشگری سلامت می‌گوید و اذعان دارد داشتن شاغلان حرفه پزشکی، تکنولوژی‌های روز و استانداردهای جهانی طرح‌هایی اینچنینی می‌تواند موجب درآمدزایی، رضایت‌مندی گردشگران و درآمدی پایدار خواهد شد.

گردشگری سلامت در شهر مشهد

نمایی از شهر مشهد

آریامدتور مرجع گردشگری سلامت در ایران در مشهد

شرکت آریامدتور با همکاری بهترین بیمارستان‌های شهر مشهد، به توریست‌های درمانی کمک می‌کنند تمام مراحل سفر خود را به دقت برنامه‌ریزی کنند و بهترین درمان را دریافت نمایند. این شرکت علاوه بر خدمات ویزا و پرواز، مترجم حرفه‌ای، خدمات آمد و شد و همراهی را به بیماران ارائه می‌دهد.

مطالب مرتبط گردشگری سلامت

شروع استارتاپ ها در گردشگری سلامت