گردشگری سلامت در استان اردبیل حدود ۹ سال عمر دارد. هم اکنون شاهد رفع این مشکلات و بهبود گردشگری سلامت در ایران و استان اردبیل هستیم. در سال ۸۷ حدود ۴۵ هزار نفر گردشگر سلامت از جمهوری آذربایجان به ایران آمدند، درحالی که در شش ماهه نخست سال ۹۶ این میزان به ۱۵۷ هزار نفر رسید.

تعداد ورود اتباع جمهوری آذری در سال ۹۳، حدود ۴٫۵ میلیون نفر بود که نسبت به سال اول ورود به این صنعت حدود ۱۵ درصد افزایش داشته است، درحالی که این آمار در یازده ماه سال ۹۴ حدود ۳٫۵ میلیول نفر بوده است.

گردشگری سلامت در اردبیل

طبیعت زیبای استان اردبیل

اما چه چیز گردشگران سلامت خارجی را به اردبیل جذب می‌کند؟

اردبیل با داشتن مرز مشترک با جمهوری آذربایجان و اشتراکات دینی، زبانی و قومی شرایط منحصر به فردی برای جذب گردشگر آذری دارد. همین‌طور وجود آب‌های گرم معدنی و مدرن، این استان را در جایگاه مناسبی قرار می دهد. هزینه درمان پایین و کیفیت بالای درمان در مرکز استان باعث ورود ۲۸٫۴ درصد اتباع آذری برای درمان را فراهم کرده است.

کادر پزشکی مجرب، متخصص و شناخته شده در سطح بین المللی، وجود کلینیک ها و بیمارستان های مجهز و پیشرفته در سطح استان، هزینه مناسب درمان و خدمات پزشکی در مقایسه با سایر کشورهای منطقه، وجود جاذبه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی، سیاحتی و زیارتی در استان و همینطور تنوع اقلیمی آب و هوایی نقاط مختلف از دیگر قابلیت های استان اردبیل در زمینه توریسم پزشکی است.

گردشگری سلامت در اردبیل

بیمارستان امام رضا (ع) اردبیل

روزانه دو هزار نفر اتباع آذری از پایانه مرزی بیله سوار تردد دارند که بیش‌تر آن‌ها به قصد دریافت خدمات درمانی و سلامت به استان اردبیل وارد می شوند. طبق آماری که ۶ سال پیش طی ۲۰ روز مصاحبه حضوری با ۲۳۹۲ نفر از مسافران و گردشگران آذربایجانی در گمرک بیله سوار، توسط کارشناسان جهاد دانشگاهی صورت گرفت مشخص شد که حدود ۴۹٫۴% از اتباع برای رفع مشکلات درمانی و حدود ۳۴٫۵% برای گردشگری و علت سفر سایر مسافرین تجارت، بازرگانی و دید و بازدید بود.

درصورت افزایش شرکت‌های دانش بنیان و به کارگیری فناوری های نوین صنعت توریسم این استان می‌توان امیدوار بود در آینده نزدیک شاهد پیشرفت گردشگری سلامت در اردبیل باشیم. در این راستا مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) در اردبیل به عنوان بزرگترین مرکز درمانی تخصصی استان آماده پذیرش حجم گسترده‌ای از بیماران داخلی و خارجی است.

 آریامدتور و گردشگری سلامت در اردبیل

آریامدتور به عنوان مرکز گردشگری سلامت ایران جهت تسهیل سفر درمانی مسافران خارجی در استان اردبیل خدمات ویژه‌ای در نظر گرفته است. این استان مسافرین زیادی را کشورهای اطراف به خود جذب می‎کند و آریامدتور آماده است از زمان ورود توریست‌های سلامت تا روز بازگشت آن‌ها تمام خدمات لازم را برای این عزیزان فراهم آورد.

مطالب مرتبط گردشگری سلامت

شروع استارتاپ ها در گردشگری سلامت