گردشگری سلامت به نوعی سفر اطلاق می‌شود که با هدف حفظ، بهبود یا حصول مجدد سلامت جسمی یا ذهنی فرد در مدت زمانی بیش از ۲۴ ساعت و کمتر از یک سال صورت بگیرد.

به گفته کارشناسان، شرکت‌های گردشگری سلامت از حضور گردشگران سهم ۱۰ درصدی داشته و ۹۰% باقی به سایر حوزه‌ها همچون بازار، هتل‌ها و مراکز پذیرایی اختصاص پیدا می‌کند که خود منجر به رونق کسب و کارهای متعددی خواهد شد.

صنعت گردشگری سلامت ایران

پتانسیل توریسم سلامت در ایران برای جذب گردشگر سلامت به نوعی است که در چشم انداز بیست ساله (سند ۱۴۰۴) ۲۰ میلیون گردشگر سلامت در کشور تخمین زده شده است و تحقق آن در گرو مشارکت بخش خصوصی و افزایش تبلیغات در حوزه سلامت است. این مساله مورد توجه دولت هم بوده است و در این زمینه تفاهم نامه‌های زیادی با کشورهای مختلف امضا شده است. علاوه بر این، عملکرد سازمان گردشگری، وزارت امور خارجه و نظام پزشکی در توسعه این حوزه موثر است.

طبق سخنان سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، توسعه این بخش به دست بخش خصوصی عملی می‌شود و وزارت بهداشت از افزایش بیماران خارجی با تعرفه رقابتی حمایت می‌کند. وی در ادامه افزود کمبودی از نظر متخصصان پزشکی نسبت به کشورهای منطقه نداریم. به گفته او بعد از انقلاب به دلیل اتفاق‌های مختلف از جمله ۸ سال جنگ تحمیلی، تحریم‌ها و ایران هراسی ایجاد شده، پزشکان ایرانی نتوانستند در عرصه بین‌المللی مهارت خود را نشان دهند. برای رونق این زمینه، رقابت باید در کیفیت بالای خدمات و هزینه مناسب باشد.

بسیاری از پزشکان ایرانی خدمات تخصصی پزشکی را در خارج از کشور ارائه می‌دهند که به معنای صدور خدمات‌دهنده است، درحالی که برای توسعه می‌بایست خدمات گیرنده را به کشور وارد کنیم. این موضوع علاوه بر رونق توریسم سلامت، موجب رونق حوزه‌های دیگر مثل شرکت های هوایی، هتل‌ها و حمل و نقل می‌شود.  

گردشگری سلامت در ایران

توریسم سلامت در ایران پتانسیل‌ بسیار زیادی دارد

فراهم آوردن زمینه رشد گردشگری سلامت در کشور

مدیر کل دفتر‌ نظارت و اعتباربخشی (Accreditation) امور درمان وزارت بهداشت نیز ایران را یکی از سرآمدترین کشورها در حوزه پزشکی و تکنولوژی‌های پزشکی روز دنیا برشمرد. با این حال کشور ما در گردشگری سلامت ضعف بسیار دارد.

درحال حاضر حدود یک میلیون گردشگر سلامت وارد کشور می‌شوند که برآورد انجام شده از پتانسیل موجود رقم بسیار بالاتری را نشان می‌دهد. کانال‌های نامشخصی وجود دارند که بیماران را به مراکز درمانی ارجاع می‌دهند و حتی حداقل نیازهای یک گردشگر سلامت را ندارند و این خود موجب آسیب به این صنعت خواهد شد.

توریست سلامت باید از کانال‌های صحیح وارد کشور شود. درحال حاضر ۱۶۶ بیمارستان دولتی و خصوصی، ۲۷ مرکز جراحی محدود و ۵ مرکز ناباروری اعتباربخشی گردشگری سلامت را دارد.

وجود دفاتری در کشورهای هدف می‌تواند موثر باشد و در واقع بیماران را به داخل کشور ارجاع دهند. همچنین آژانس‌هایی با ضوابط خاص باید این موضوع را مد نظر قرار دهند. البته پایین بودن تعرفه‌ها در میان کشورهای منطقه خود در جذب گردشگران بسیار موثر است و ایران از کشورهای منطقه به خصوص عراق و افغانستان گردشگران زیادی دارد.

مرجع گردشگری سلامت در ایران

شرکت گردشگری سلامت آریا درحال حاضر بزرگترین شرکت ارائه‌دهنده خدمات به گردشگران سلامت در ایران است. مهم‌ترین هدف این شرکت، معرفی هرچه بهتر پزشکان و مراکز درمانی ایران به بیماران و گردشگران سلامت خارجی است.

با بهره‌گیری از روش‌های آنلاین و دیجیتال، شرکت گردشگری سلامت آریا در ابتدا اقدام به معرفی خدمات پزشکی و ارائه مشاوره لازم به متقاضیان از طریق پلتفرم‌های اینترنتی می‌کند و در وهله دوم پس از این‌که فرد تصمیم می‌گیرد برای دریافت خدمات پزشکی-درمانی به ایران سفر کند، شرکت آریامدتور تمام خدمات لازم برای تسهیل امور مسافرت و درمان او را انجام می‌دهد. کمک به اخذ ویزا، رزرو وقت درمان یا جراحی، رزرو هتل، ترانسفر از فرودگاه تا هتل یا بیمارستان، اعزام مترجم و راهنما و واسطه‌گری برای ارتباط بیمار با پزشک قبل و بعد از درمان از مهم‌ترین خدمات ارائه شده به گردشگران پزشکی توسط شرکت گردشگری سلامت آریا می‌باشد.

مطالب مرتبط گردشگری سلامت

شروع استارتاپ ها در گردشگری سلامت