در سال 2015 میلادی درآمد توریسم سلامت 70 میلیارد دلار تخمین زده شد. پیش‌بینی می‌شود طی پنج سال بعدی این رقم حداقل دوبرابر شود.

تغییرات جهانی در زمینه سلامت، درهای جهان را بر روی توریسم پزشکی بازمی‌کند. توریسم پزشکی به معنای سفر به کشوری دیگر جهت دریافت خدمات پزشکی است. برای مثال مردم از کشورهای کمتر توسعه یافته برای دریافت درمان‌های خاص به کشورهای پیشرفته‌تر سفر می‌کنند. گرچه امروزه بسیاری افراد با هدفت دریافت درمان ارزان‎‌تر در سراسر دنیا به سفر می‌پردازند.

گردشگری سلامت تا حدی جامع‌تر توریسم پزشکی است. گردشگری یا توریسم سلامت علاوه بر توریسم پزشکی، سفر به کشورهای دیگر جهت پیشگیری و توان‌بخشی را  نیز در بر می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت این نوع توریسم تمام اشکال مراقبت سلامت حتی سلامت روان را شامل می‌گردد.

عوامل رشد و شکوفایی صنعت توریسم پزشکی

چندین عامل اصلی موجب رشد گردشگری سلامت می‌گردند. یکی از  آن‌ها هزینه است. امکان دریافت درمان مشابه با هزینه پایین‌تر، انگیزه بعضی از افراد برای سفر به کشورهای دیگر است. علت دیگر که گاهی سفر را ضروری می‌نماید دریافت درمان‌ پزشکی به روز و با کیفیت است.

رشد گردشگری پزشکی در جهان

رشد چشمگیر گردشگری پزشکی در جهان

دکتر دنیل کارلین، بنیان‌گذار و مدیرعامل کلینیک جهانی (WorldClinic) در این مورد می‌گوید: «ممکن است بهترین راهکار برای یک مشکل سلامتی خاص در مراکز درمان محلی یا حتی سیستم درمان شما یافت نشود. برای مثال در امریکا به دلیل این که همیشه درآمد بیمارستان از طریق یک واسطه همچون بیمه فرد و یا برنامه بیمه سلامت ملی (Medicare) تامین می‌شود، همین واسطه‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند مردم چه درمانی دریافت خواهند کرد. کسانی که آگاه هستند و مشکل پزشکی جدی دارند برای دریافت درمان بهتر از آن‌چه برنامه بیمه سلامت ملی ارائه می‌دهد، کشورهای دیگر را بررسی می‌کنند و مایلند درصورت لزوم هزینه درمان را شخصاً پرداخت کنند.»

مشخص است که تعداد قابل توجهی از موسسات پزشکی فعاليت خود را بر این رشد چشمگیر توریسم سلامت متمركز نموده‌اند و در این محیط شرکت‌هایی که خدمات ویژه و سطح بالایی ارائه دهند رشد خواهند نمود. رشدی که طبع موجب پیشرفت و گسترش توریسم سلامت و درآمدزایی بیشتر این صنعت خواهد شد.

مطالب مرتبط گردشگری سلامت

شروع استارتاپ ها در گردشگری سلامت