این روزها مدیکال توریسم به بخش مهمی از گردگشری بین‌الملل تبدیل شده است. گردشگری سلامت صنعت رو به رشدی ‌است و به سفرهایی اطلاق می‌گردد که طی آن مردم برای دستیابی به خدمات درمانی، دندان‌پزشکی و جراحی به کشورهای دیگر سفر می‌کنند و در عین حال از جاذبه‎‌های کشور مقصد نیز دیدن می‌کنند.

برای این محبوبیت و استقبال فراوان از گردشگری سلامت دلایل زیادی وجود دارد: اول آن‌که هزینه درمان به ویژه در کشورهای پیشرفته بالاست. نکته دوم رشد سریع و پیوسته تکنولوژی‌های درمان در کشورهای مقصد گردشگری سلامت است. درنهایت، استانداردهای پایین در زمینه سلامت و نبود زیرساخت‌های پزشکی به روز در کشورهای در حال توسعه، از علل محبوبیت این نوع از گردشگری است. همچنین راحتی و مقرون به صرفه بودن سفرهای بین‌المللی برای گروه بزرگی از مردم و جریان جهانی اطلاعات در این رشد انفجاری توریسم سلامت نقش کلیدی بازی می‌کنند.

به طور کلی گردشگری سلامت فعالیتی بین منطقه‌ای است. کشورهایی چون مجارستان و جمهوری چک توریست‎‌هایی از آلمان و اتریش را به خود جلب می‌کنند. این افراد مایل هستند برای درمان‌های همچون دندان‌پزشکی و جراحی پلاستیک هزینه کمتری پرداخت کنند. کشورهایی مثل اردن و تونس به دلیل داشتن استانداردهای پزشکی خوب، گردشگران سلامت عرب را به خود جلب می‎‌کنند. زبان، رسوم و ارزش‌های اجتماعی نقش مهمی در گردشگری بین منطقه‌ای بازی می‌کنند.

ایالات متحده امریکا پیش از این گردشگران عرب زیادی را به خود جلب می‌نمود. اما شرایط پس از حملات تروریستی یازده سپتامبر ۲۰۰۱ در نیویورک به شدت تغییر کرده است. محدودیت دریافت ویزا که گاه با گفتمان و رویکرد عرب ستیزانه و ضد مسلمان همراه بود قویا تعداد گردشگران عرب را تحت تاثیر قرار داد.

ناظران تخمین می‌زنند که سود گردشگری سلامت در امریکا در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ حدود ۵۰ درصد افت داشته است. آمار نشان‌ می‌دهد که این افت شدید با کاهش تعداد بیماران مسلمان و عرب در ارتباط است.

بر خلاف آن، آلمان درحال جذب بیشتر گردشگران سلامت عرب‌ است. این رشد را می‌توان بخشی از روند کلی بهبود روابط اقتصادی و  سیاسی بین آلمان و کشورهای عرب دانست. چهره آلمان به دلیل سیاست‌های ضدجنگش طی بحران‌های عراق برای دنیای عرب تغییر کرده و بهبود یافته است. از سویی عبارت «تولید شده در آلمان» همواره برای دنیای عرب تضمین‌کننده کیفیت خوب بوده است.

گردشگری سلامت در آلمان بر اساس درمان پزشکی با کیفیت بنیان نهاده شده است: موسسات تحقیقاتی نام آشنا، بیمارستان‌های راحت، تکنولوژی‌های نو، کادر پزشکی ماهر…

گردشگری سلامت در آلمان

بسیاری از مراکز درمان و بیمارستان‌ها در مناطق بسیار زیبای کوهستانی قرار دارند.

زیرساخت‌های گردشگری سلامت در آلمان

شبکه‌ای از آژانس‌های خدماتی زیرساخت گردشگری سلامت آلمان را تشکیل می‌دهند. این آژانس‌ها خدمات ویزا و برنامه‌ریزی، ترجمه چندزبانه، درمان کامل، حساب‌داری و خدمات بیمه، خدمات VIP و امنیتی و خدمات توریستی سنتی و مسافرتی را به گردشگران ارائه می‌دهند. برخی از آن‌ها مثل شرکت GermanCare در برلین، سایت‌هایی به زبان عربی و شبکه‌ای از نمایندگان در سراسر دنیای عرب دارند.

بخشی از معرفی آلمان به جهان به عنوان ارائه‌دهنده خدمات پزشکی با همکاری کمیته تبلیغات فرامرزی پزشکی آلمان صورت می‌گیرد. هدف اصلی کمیته اتخاذ گفتمانی بین‌المللی در زمینه مراقبت پزشکی، از طریق فراهم آوردن اطلاعات تخصصی و تبلیغ مراقبت درمانی پیشرفته‌ موجود در بیمارستان‌های آلمان می‌باشد.

این کمیته که در سال ۱۹۸۸ تاسیس شد میهمان همیشگی جشنواره‌ها و رویدادهای پزشکی و سلامت دنیای عرب است. جشنواره سلامت عرب که هر ساله در دبی برگزار می‌شود که نقطه کانونی بازاریابی و تبلیغات گردشگری سلامت در منطقه است.

کشورهای عرب و اروپای شرقی مشتریان اصلی خدمات پزشکی آلمان هستند. بیماران عرب و خانواده‌هایشان به دنبال ترکیبی از درمان پزشکی با کیفیت و با حفظ حریم خصوصی و فعالیت‌های تفریحی هستند. حریم خصوصی از طریق استانداردهای بالای حفظاطلاعات شخصی و امنیتی فراهم می‌شود. بسیاری از مراکز درمان و بیمارستان‌ها در مناطقی بسیار زیبا همچون کوهستان‌ تاونوس، دره راین، باواریای جنوبی و جنگل سیاه قرار دارند. برای کسانی که فضاهای شهری را ترجیح ‌می‌دهند بیمارستان‌ها و کلینیک‌هایی در کلان‌شهرها در نظر گرفته می‌شود که از وجود متخصصین و امکاناتی عالی برخوردارند.

بیماران عرب برای چه درمان‎‌هایی به آلمان سفر می‌کنند؟

محبوب‌ترین درمان‌ها درخواستی از سوی بیماران عرب جراحی پلاستیک، فیزیوتراپی، درمان بیماری قلب، نازایی و مشکلات ارتوپدی است. بیماران عرب معمولا به همراه اعضای خانواده و دوستان سفر می‌کنند. در فصل تابستان بسیاری از خانواده‌ها تعطیلات خود را با درمان پزشکی تلفیق می‌کنند، به‌ویژه اگر بیمار به درمانی اورژانسی یا پرخطر نیازمند نباشد. هتل‌ها، آپارتمان‌های مبله و ویلاهای لوکس توسط آژانس‌های گردشگری سلامت به این افراد ارائه می‌شود.

میزان دقیق بیماران عرب در آلمان مشخص نیست، اما افزایش آژانس‌های پشتیبانی، فعالیت‌های تبلیغاتی و مشارکت در جشنواره‌ها و رویدادهای پزشکی نشان‌دهنده افزایش شمار بیماران و درآمد حاصل از آن است.

برای زمانی طولانی، گردشگری پزشکی تنها برای بیماران ثروتمند در کشورهای توسعه‌یافته امکان‌پذیر بود و با آسایشگاه‌های بیماران مبتلا به سل در سوییس یا مبتلایان به رماتیسم در ایتالیا شناخته می‌شد.

امروزه گردشگری سلامت گروه هدف جدیدی دارد. بسیاری از بیماران از کشورهایی که هزینه درمان در آن‌ها بالاست در جستجوی خدمات درمانی ارزان‌تر به کشورهای دیگر سفر می‌کنند، درحالی که بیمارانی با توان مالی بیش‌تر در جستجوی بهترین درمان در امن‌ترین و راحت‌ترین مکان هستند. آلمان درواقع از نظر کیفیت خدمات پزشکی و هتل داری یکی از بهترین مکان‌ها در دنیاست و بیماران ثروتمند عرب از پیشنهادات آلمان بیشترین بهره را می‌برند.

مطالب مرتبط گردشگری سلامت

شروع استارتاپ ها در گردشگری سلامت