ایران و افغانستان دو کشور همسایه هستند که زبان و تاریخی طولانی مشترکی با یکدیگر دارند. روابط بین ایران و افغانستان بر اساس مشترکات فرهنگی موجود بین این دو ملت شکل گرفته است.

آقای نواب امینی، به فعالیت‌های تجاری بین ایران و افغانستان مشغول است و در صنعت گردشگری سلامت نیز فعال است. او در هرات آژانس مسافرتی دارد که برای ارائه تورهای پزشکی به کشورهای خارجی، از جمله ایران مجوز دولت را در اختیار دارد.

طی دیداری در دفتر آریامدتور در تهران، آقای امینی با مدیران شرکت وارد مذاکره شد و تمایل خود را برای شراکت و همکاری با این شرکت گردشگری سلامت ایرانی ابراز نمود. وی همچنین دقایقی در مقابل دوربین صحبت کرد و دلایل خود را در مورد ایده‌آل بودن ایران به عنوان مقصد گردشگری سلامت برای افغان‌ها و علت تمایلش برای “کمک به برادران افغان خود جهت بهره بردن از خدمات درمانی در ایران” را بیان کرد.

گردشگران سلامت افغان در ایران

نواب امینی کارشناس افغان گردشگری سلامت است

فرهنگ و زبان مشترک افغان‌ها و ایرانیان از اصلی‌ترین مواردی است که از نظر آقای امینی عامل اشتیاق افغان‌ها به سفر به ایران برای درمان پزشکی می‌باشد، زیرا این موارد موجب می‌شود هنگامی اقامت در ایران احساس راحتی بیشتری داشته باشند. به گفته او شهرهای پاکیزه و مردم با فرهنگ ایران، دو ویژگی دیگر هستند که وی را جهت همکاری با این کشور مشتاق کرده است.

از سویی، سیستم سلامت ایران برای گردشگران سلامت افغان بسیار رضایت بخش بوده است. آقای امینی با بیماران افغان متعددی که در ایران تحت درمان قرار گرفته‌اند در ارتباط بوده است، و تصریح می‌کند اکثر آن‌ها از خدماتی که دریافت کرده‌اند رضایت داشته‌اند. بهره بردن از پزشکان ممتاز و تجهیزات پزشکی پیشرفته، خدمات درمانی موثری که ایران به بیماران خارجی – از جمله بیماران افغان – ارائه می‌دهد و همچنین قیمت بسیار مناسب از مزایای درمان در ایران می‌باشد.

از آنجا که افغانستان با فقر ناشی از سال‌ها جنگ و بی‌ثباتی سیاسی درگیر بوده است، زیرساخت‌های مراقبت سلامت در کشور به اندازه‌ای موثر نیست تا پاسخ‌گوی نیاز پزشکی مردم باشد. در نتیجه، بسیاری از مردم افغان که به درمان پزشکی نیاز دارند به کشورهای همسایه همچون ایران، پاکستان و هند مراجعه می‌‌کنند.

آقای امینی بر این نظر است که مردم افغانستان جهت درمان در خارج از کشور ایران را ترجیح می‌دهند. وی اشاره کرد اگر مقررات ویزا برای گردشگران درمانی افغان ساده‌تر شود، شمار بیش‌تری از آن‌ها برای دریافت خدمات پزشکی به ایران مراجعه می‌کنند. شهرهایی چون مشهد، یزد، اصفهان و تهران محبوب‌ترین مقاصد برای توریست‌های سلامتی افغان هستند.

گردشگران سلامت افغان در ایران

متخصص گردشگری سلامت، آقای نواب امینی (نفر دوم از سمت چپ) در کنار اعضای تیم آریامدتور

ویدئوهای مرتبط گردشگری سلامت

درمان باروری زوج پاکستانی در ایران