سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان: در جامعه امروز داشتن يک وب‌سايت برای سازمان‌ها، ارگان‌ها، شرکت‌های مختلف، بیمارستان‌ها، پزشکان، دانشگاه‌ها و حتی اشخاص با تخصص‌های گوناگون امری ضروري است. در این‌که راه‌اندازی سایت برای هر مجموعه و سازمانی یک پیش‌نیاز مهم و انکارناپذیر است تردیدی نیست و تقریبا همه‌ی صاحبان کسب و کارها در تمام دنیا این موضوع را پذیرفته‌اند. اما نکته‌ای که حائز اهمیت است آیا تنها صرف داشتن یک وب‌سایت کافی است؟! بدیهی است داشتن یک سایت معمولی از نداشتن آن بهتر است ولی این اصلا کافی نیست. در سال‌های اخیر با رقابتی که در فضای آنلاین ایجاد شده است، کسب و کارها به سرعت درحال سبقت از یکدیگر هستند. کاربران بسیار زیادی از اینترنت استفاده می‌کنند و روز به روز نیز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود و رقبا با شناخت درست این محیط درحال جذب آن‌ها به سمت خود هستند. بنابراین شکل‌گیری یک سایت اصولی با رعایت تمام استانداردهای بین‌المللی می‌تواند کمک شایانی به کسب و کار و تجارت هر مجموعه‌ای کند تا از رقبا چندین گام پیشی بگیرند.

ضرورت راه‌اندازی سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان ها

با توجه به این‌که مراجعه‌کنندگان بخش گردش سلامت در وب‌سایت یک بیمارستان از تمام دنیا هستند، اهمیت موضوع دو چندان می‌شود، چراکه رقابت برای جذب مخاطب در سطح جهانی است. سایت بیمارستانی که فقط وظیفه‌ اطلاع‌رسانی به مراجعین ایرانی را دارد به مراتب کار بسیار ساده‌تر را برای دیده شدن در پیش دارد چون محدوده‌ی جغرافیایی که در نظر گرفته تنها یک کشور و یک زبان است و کار سخت را در سایت‌داری پیش‌رو ندارد. اما قسمت آی‌پی‌‌دی (IPD, International Patient Department) بیمارستان که پذیرای مریض‌های خارجی است و قصد جذب بیماران از تمام نقاط دنیا را دارد باید کاری نیز در کلاس جهانی ارائه بدهد. وب‌سایت‌های پر قدرت گردشگری سلامت  در کشورهای صاحب‌نام در این حوزه نظیر هند، ترکیه، تایلند، مکزیک، برزیل و … بازار را در دست گرفته‌اند و رقابت را بسیار سخت و فشرده کرده‌اند. برای این‌که بتوان در بازار آنلاین مدیکال توریسم دنیا حرفی برای گفتن داشت باید تک‌تک اصول و استانداردها را در سایت گردشگری سلامت بیمارستان رعایت نمود.

با توجه به ظرفیت بالای پزشکی در ایران و خوش‌نامی بیمارستان‌ها و پزشکان ایرانی در اذهان بین‌المللی، جذب بیماران خارجی کار سختی نخواهد بود. اگر در فضای آنلاین گردشگری سلامت برخورد حرفه‌ای و تخصصی صورت بگیرد، این ظرفیت بالای بیمارستان‌های ایرانی برای جذب بیماران از تمام دنیا به خوبی آشکار می‌شود.

سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان

امروزه داشتن سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان‌ها امری ضروری است.

ما در شرکت گردشگری سلامت آریا با تجربه‌ی سال‌ها فعالیت در این حوزه به صورت آنلاین، کمک خواهیم کرد تمام موارد لازم برای جذب بیماران خارجی توسط بیمارستان‌های ایرانی را آموزش دهیم. سعی می‌کنیم با این آموزش‌ها و مباحث، وب‌سایت‌های گردشگری سلامت بیمارستان‌ها را به پایگاه مستقیم جذب بیماران خارجی از اقصی نقاط دنیا تبدیل کنیم. آرزوی ما این است با کمک بخش IPD بیمارستان‌های ایرانی، شهرهای ایران به عنوان هاب مدیکال توریسم در منطقه شناخته شود. در این پست به کلیات موضوع پرداخته شده است و در حد آشنایی با مقوله سایت‌داری در کلاس جهانی برای بیمارستان‌های بین‌المللی در ایران است. سعی شده است تا حد امکان برای مطالعه بیش‌تر و عمیق‌تر پیرامون موضوعات ذکر شده لینک کمکی نیز داده شود.

مباحثی که در این پست مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

ضرورت راه‌اندازی سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان ها

استانداردهای لازم راه‌اندازی سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان ها
– چند زبانه بودن وب‌سایت مدیکال توریسم بیمارستان

– ترسیم صحیح برندینگ بیمارستان در سایت

– اهمیت رابط کاربری (UI) در طراحی سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان
       چند نکته و مثال از یک رابط کاربری (User Interface) مناسب برای یک سایت در کلاس جهانی

– واکنش‌گرا (ریسپانسیو) بودن سایت مهم‌تر از همیشه

– سرعت قابل قبول لود سایت و تاثیر مستقیم در افزایش بازدیدکننده
       چگونه از میزان مطلوب بودن سرعت سایت خود مطمئن شویم؟
       چند پیشنهاد برای ارتقا لود صفحات سایت

– کانال های ارتباطی همه جانبه بیمارستان و برقراری ارتباط صحیح با بیمار خارجی

– روش‌های اصولی تولید محتوا یک سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان

– اصول مهم برای تولید محتوای سایت برای سئو

– منوی نظرات بیماران در سایت بیمارستان
       نظرات بیماران در قالب نوشتار
       نظرات بیماران در قالب فیلم و عکس

– شبکه‌های اجتماعی در کنار سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان

– معرفی به تفکیک بخش‌های درمانی بیمارستان در سایت

– معرفی کامل تمام بخش‌های بیمارستان در سایت
       تور مجازی پانورامای ۳۶۰ معرفی بخش‌های بیمارستان

– در کنار معرفی خدمات پزشکی بیمارستان، تورهای گردشگری نیز ارائه دهید

– شفافیت در قیمت‌گذاری خدمات درمانی بیمارستان

– تعیین وضعیت اسکان و اقامت بیمار در مدت زمان درمان و حضور در ایران

– سوالات پرتکرار (FAQ) در سایت بسیاری از ابهامات بیماران را مرتفع می‌کند

– به تصویر کشیدن رویه گردشگری سلامت بیمارستان در سایت

– نکات تکمیلی مشترک در سایت‌ها برای بهبود و ارتقا سایت

استانداردهای لازم راه‌اندازی سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان ها

– چند زبانه بودن وب‌سایت مدیکال توریسم بیمارستان

با توجه به بین‌المللی بودن فضای کسب و کار بدیهی است به‌غیر از زبان فارسی باید چند زبان رایج دیگر را نیز راه‌اندازی کرد. با توجه به میزان اهمیت، زبان انگلیسی به دلیل این‌که به عنوان زبان بین‌المللی در دنیا شناخته می‌شود و در سراسر کره زمین بسیاری از مردم به عنوان زبان اول یا دوم با آن آشنایی دارند بسیار ضروری است.

با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و هم‌جواری با کشورهای عرب زبان، زبان عربی سایت نقش زیادی در جذب بیماران از این مناطق را دارد. زبان‌های دیگر اعم از زبان روسی، زبان آذری، زبان کردی، زبان دری و پشتو نیز در سایت بسیار تاثیرگذار خواهند بود. با توجه به سیاست‌های هر بیمارستان و مخاطب هدفی که در نظر می‌گیرد، می‌توان به تعداد این زبان‌ها افزود یا از آن‌ها کم کرد.

معمولا انتخاب زبان مورد نظر از طریق تب‌های بالای سایت به چند طریق صورت می‌گیرد. برخی با نمایش پرچم امکان انتخاب زبان را فراهم می‌کنند، برخی با نوشتن زبان مورد نظر با فونتیک همان زبان این کار را انجام می‌دهند که ما در اینجا توصیه می‌کنیم ترجیحا از پرچم برای انتخاب زبان استفاده نکنید، چراکه یک زبان خاص فقط مربوط به یک کشور نمی‌شود و حس خوبی را به مخاطب القا نمی‌کند. مثلا برای زبان عربی اگر از پرچم عربستان استفاده کنید، ممکن است برای سایر کشورهای عرب‌زبان خوش‌آیند نیاید که چرا از پرچم کشور آن‌ها استفاده نشده است و الخ …

نمونه صحیح و نادرست انتخاب زبان در وب‌سایت

– ترسیم صحیح برندینگ بیمارستان در سایت

وب‌سایت بیمارستان نقطه‌ی مهمی از استراتژی برندینگ مدیکال توریسم بیمارستان است. سایت بیمارستان باید به‌صورتی باشد که به مخاطب حس اعتماد را منتقل کند و تصویری متمایز را در ذهن او ایجاد کند. به عنوان مثال می‌توان به هویت بصری، یکپارچگی رنگ‌ها و اِلمان‌ها اشاره کرد که شامل مواردی نظیر رنگ سازمانی، لوگوی بیمارستان، انتخاب تصاویر، نام دامنه سایت، ترکیب و چینش و … می‌باشد. رعایت این مسائل ذهنیت مثبتی را برای بازکننده ایجاد می‌کند.

– اهمیت رابط کاربری (UI) در طراحی سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان

برای این‌که به اهداف خود از وب‌سایت برسیم، باید بازدیدکنندگان و بیماران بلقوه‌ی بیمارستان را راضی نگه داریم. به عبارتی آن‌ها تجربه خوشی از بازدید از سایت بیمارستان بدست آورند و مجددا برای دریافت اطلاعات تکمیلی یا ارتباط با کارشناسان به سایت برگردند. طراحی رابط کاربری مناسب علاوه بر سرعت بخشیدن به فرآیند انجام کار و جلب رضایت بازدیدکننده، سرعت انتقال مخاطب از مرحله بلقوه به بلفعل را بیش‌تر می‌کند.

یک رابط کاربری خوب تعامل با سایت را برای کاربر بسیار آسان و جذاب می‌سازد.

در یک رابط کاربری مناسب، بازدیدکننده برای یک درخواست کوچک، پیچ و تاب زیادی نمی‌خورد و می‌تواند به سادگی با سایت تعامل داشته باشد و به خوبی فرایند مورد نظرش را انجام دهد.

حفظ یکنواختی بصری در چگونگی طراحی عناصر UI بسیار مهم است، چراکه که نبود انسجام در طراحی رابط کاربری موجب هرج و مرج در سایت و گیج شدن ذهن مخاطب می‌شود.

 چند نکته و مثال از یک رابط کاربری (User Interface) مناسب برای یک سایت در کلاس جهانی

 • رابط کاربری در سایت باید به گونه‌ای طراحی شود که بازدیدکننده‌ای با هر سن و سالی و هر میزان تحصیلاتی به راحتی بتواند در سایت بگردد و بدون مشکل ارتباط برقرار کند.
 • طراحی باید به شکلی باشد که فرایندهای ارائه خدمات به کاربر با کمترین پیچیدگی باشد.
 • الزاما امکانات زیاد در سایت رابط کاربری سایت را بالا نمی‌برد. سایت نه زیاد شلوغ باشد و نه زیاد ساده، بلکه در عین سادگی و جامعیت، زیبا باشد.
 • رنگ‌بندی‌ها نباید چشم‌های بازدیدکنندگان را اذیت کند. بکگراند نوشته‌ها رنگی نداشته باشد که موجب خستگی چشم شود. مثلا با استفاده از رنگ و نور و تضاد میان آن‌ها علاوه بر این‌که می‌توان توجه کاربران را به بخش خاصی جلب کرد، می‌توان توجه آن‌ها نسبت به بخش‌های غیرضروری را نیز کمرنگ کرد.
 • فونت نوشته‌ها نباید خیلی ریز و یا خیلی درشت باشد که متن خوانایی بالایی داشته باشد. در نظر داشته باشید فضای خالی و سفید بین متن‌ها به کاربران اجازه می‌دهد به چشمان‌شان استراحت بدهند
 • طراحی دکمه‌ها، چک‌باکس‌ها، فرم‌ها، اسلاید‌ها، فیلدهای جستجو، آیکان‌ها، منوها، هدر، فوتر و … با ظرافت انجام پذیرد، به‌صورتی که در عین زیبایی بصری امکان کار کردن برای مخاطب را به سادگی هرچه تمام‌تر فراهم آورد.
 • رابط کاربری باید به شکلی باشد که حتا اگر کاربری با یک کامپیوتر و مرورگر قدیمی هم وارد سایت شد بتواند فرایند مورد نظرش را به خوبی انجام دهد.

– واکنش‌گرا (ریسپانسیو) بودن سایت مهم‌تر از همیشه

واکنش‌گرایی یا ریسپانسیو بودن سایت یعنی تمام صفحات وب‌سایت نسبت به دستگاه‌های مختلف نظیر انواع مدل‌های موبایل، لپ‌تاپ، کامپیوترهای خانگی (PC)، تبلت، آیپد، تلوزیون‌ها … واکنش نشان داده و خود را بر مبنای اندازه صفحه و اسکرین نمایش می‌دهد. سایت به دلیل استفاده از این ویژگی و هوشمند بودن، به صورت خودکار تغییر اندازه داده و استاندارد به نمایش در می‌آید. بنابراین کاربر نوشته‌ها را در صفحه نمایش کوچک به‌راحتی بدون زوم کردن یا اسکرول چپ و راست ملاحظه می‌کند.

یک وب‌سایت استاندارد در همه اسکرین‌ها به‌صورت خودکار منطبق می‌شود.

امروزه با توجه به رشد چشم‌گیر موبایل‌های هوشمند، ویزیت سایت‌ها بیش‌تر توسط همین اسمارت‌فون‌ها صورت می‌گیرد و استفاده از لپ‌تاپ و پی‌سی بسیار کاهش یافته است. بنابراین درصورتی که صفحات وب هوشمندانه برای انواع مدل‌های موبایل طراحی نشده باشند، تعداد زیادی از بازدیدکنندگان سایت از دست خواهد رفت.

سمت چپ تصویر، کاربر با زوم کردن و اسکرول چپ و راست به سختی با سایت کار می‌کند

از طریق این وب‌سایت می‌توانید با وارد کردن آدرس سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان میزان واکنش‌گرایی سایت خود را ببنید.

– رعایت استانداردهای فنی برنامه‌نویسی و دستورات کدنویسی

این بخش به‌صورت اختصاصی مربوط به طراح و برنامه‌نویس سایت می‌شود. شما هنگامی که تصمیم به راه‌اندازی سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان می‌گیرید سعی کنید از گروه‌ها و طراحان ماهر استفاده کنید تا تمام موارد فنی، کدها، افزونه‌ها، مسائل مربوط به سرور، هاستینگ و … به خوبی پیاده‌سازی شوند و نگرانی و دغدغه‌ای از بابت طرف فنی سایت نداشته باشید و فقط روی جذب مخاطبین وفادار بیش‌تر و نهایتا تبدیل آن‎ها به گردشگر سلامت متمرکز شوید.

– سرعت قابل قبول لود سایت و تاثیر مستقیم در افزایش بازدیدکننده

سرعت بارگذاری صفحات سایت شما بسیار مهم است. با حجم انبوه صفحات اینترنتی و وجود رقبا، تحمل و حوصله کاربر بسیار پایین آمده است و فرصت شما برای متقاعد کردن کاربر برای ماندن در سایت بسیار کم است، بنابراین کندی صفحه‌ای از سایت شما حوصله کاربر را سرمی‌برد و سریعا سایت شما را ترک می‌کند و از طریق سایت دیگری به دنبال تحقق هدف خود برمی‌آید. در نظر داشته باشید هر چقدر محتوا صفحه شما غنی باشد ولی بارگزاری آن کند صورت بگیرد، موجب ترک کاربران قبل از لود کامل آن می‌شود. از آن‌جایی که وقت حکم طلا را دارد باید با اعمال الگوریتم‌های اصولی و رعایت نکات صحیح، زمان لود سایت را به حداقل مقدار ممکن رسانده و از عملکرد مطلوب تمامی بخش‌های سایت اطمینان حاصل کنید.

چگونه از میزان مطلوب بودن سرعت سایت خود مطمئن شویم؟

سرعت بارگذاری سایت برای کاربرانی که از مناطق جغرافیایی مختلفی هستند متفاوت است. با شناسایی مخاطبین سایت از کشورهای هدف، میزان مطلوبیت بارگذاری صفحات سایت خود را از طریق سایت جیتیمتریکس و یا سایت پینگدوم بسنجید. این ابزارها رایگان بوده و با استفاده از آن‌ها می‌توانید به تست سرعت سایت از مکان‌های جغرافیایی مختلف بپردازید.

نمونه یک سایت با سرعت لود مناسب


نمونه یک وب‌سایت با سرعت لود پایین

چند پیشنهاد برای ارتقا لود صفحات سایت

 • بهینه‌سازی و فشرده کردن تصاویر تاثیری زیادی در افزایش سرعت بارگذاری صفحات دارد. از طریق سایت اپتیمایزیلا و یا نرم‌افزار فوتوشاپ به راحتی می‌توانید بدون افت محسوس کیفیت عکس، حجم آن را کم کنید.

نمونه عکس کم حجم شده توسط اپتیمایزیلا بدون افت کیفیت

 • پیکربندی صحیح هاست و بررسی وضعیت هاستینگ سایت موجب تقویت سرعت سایت می‌شود. سعی کنید قبل از اقدام به خرید هاست (هُست) با کارشناسان خبره این بخش مشورت‌های لازم را به عمل آورید.
 • پیکربندی صحیح CMS سایت، مثلا وردپرس یکی از رایج‌ترین CMS های موجود است. از مسئول فنی سایت خود بخواهید، وردپرس را به خوبی پیکربندی کند و حتما آن را مجهز سیستم کَش نماید.
 • افزونه‌ها و پلاگین‌های بی‌استفاده را پاک کنید و همچنین قبل از استفاده از هر افزونه‌ای از سلامت آن اطمینان حاصل کنید (این بخش نیز توسط مسئول فنی سایت چک شود)
 • اسکریپت‌های خارجی نامناسب را پاک کنید. تبلیغات، فونت‌ها و … تاثیر منفی زیادی بر روی سرعت سایت و عملکرد آن خواهند گذاشت که باید توسط کارشناس فنی حذف شود.
 • به روز نگه داشتن سایت در عدم کاهش سرعت در آینده موثر خواهد بود. به عنوان مثال در سی‌ام‌اس وردپرس با هر بروزرسانی وردپرس بسیاری از مشکلات قالب سایت برطرف می‌شود.

کانال‌های ارتباطی همه جانبه بیمارستان و برقراری ارتباط صحیح با بیمار خارجی

قسمت ارتباطات وب‌سایت یکی از مهم‌ترین بخش‌های سایت است. اگر بخش‌های مختلف سایت کار خود را به درستی انجام دهند، درنهایت منجر به درخواست از سوی بیمار می‌شود. یعنی تمام زحماتی که برای سایت کشیده می‌شود اعم از تولید محتوا، سئو، بخش فنی و … به بخش ارتباطات ختم می‌شود. اگر پاسخ‌گویی توسط کارشناسان اصولی و صحیح صورت نگیرد تمام زحماتی که بیمارستان می‌کشد به هدر می رود چون در مرحله آخر کار ارتباط به خوبی انجام نشده است.

در اینجا چند مورد کلیدی درباره ارتباطات صحیح از طریق سایت را مطرح می‌کنیم:

 • کاربر بتواند خانم یا آقا بودن کارشناس پاسخ‌گو را انتخاب کند. این موضوع به‌خصوص برای سایت به زبان عربی بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه بسیاری از خانم‌های عرب زبان دوست دارند مسائل پزشکی خود را با یک کارشناس خانم مطرح کنند.

کاربر حق انتخاب کارشناس پاسخ‌گو خانم یا آقا را دارد.

 • تمام کانال‌های ارتباطی که در فضای مجازی وجود دارد از قبل فعال شده باشند. وایبر، واتس‌اپ، تلگرام، ایمو، ایمیل، تلفن، اسکایپ، دایرکت اینستاگرام، چت آنلاین سایت و … به دلیل این‌که در هر کشوری یکی از این راه‌های ارتباطی بیش‌تر رایج است. درصورتی فقدان هر کدام از این کانال‌ها ممکن است یک مشتری بلقوه از دست برود.

فعال بودن تمام کانال‌های ارتباطی، تماس بیمار با کارشناسان سایت را تسهیل می‌کند.

 • کاربر نحوه ارتباط با بیمارستان را انتخاب می‌کند. تعیین این‌که ارتباط از طریق نوشتاری، صوتی، تصویری و ویدئویی باشد توسط بیمار انجام می‌شود.
 • پاسخ‌گویی 24 ساعته به درخواست‌های بیماران به دلیل اختلاف ساعتی بسیار مهم است. در زمان‌هایی که در ایران شب است، در خیلی از کشورها روز است، بنابراین سایت باید به صورت شبانه روزی پذیرای درخواست بیماران باشد.
 • پاسخ‌گویی به بیماران باید با سرعت انجام شود. درخواستی و تقاضایی که به سایت می‌آید اگر با فاصله‌ی زمانی زیاد جواب داده شود، درخواست‌دهنده مسلما رقیب را برای برطرف کردن مشکل خود انتخاب می‌کند. 1 دقیقه تا نیم ساعت فاصله جواب‌گویی استاندارد است.
 • کسی که مسئول پاسخ به بیماران است باید بسیار صمیمی و خوش‌برخورد باشد و در جواب‌دهی صبر و حوصله داشته باشد. ممکن است رویه یک درخواست ماه‌ها طول بکشد تا فرد اقدام به سفر درمانی به ایران کند. از طرف دیگر پاسخ‌ها باید کاملا علمی و پزشکی داده شود و در این حال ساده و قابل فهم باشد. برخورد اول بیمار با کارشناس (first impression) بسیار مهم است، باید از همان ابتدا فضایی ترسیم شود که بیمار احساس راحتی و صمیمیت کند.
 • درصورت ارتباط از طریق ایمیل، حتما پاسخ‌ها توسط ایمیل رسمی دامنه سایت بیمارستان داده شود. استفاده از شرکت‌های سرویس دهنده رایگان ایمیل مانند یاهو، جیمیل، هاتمیل و … مناسب نیستند.
 • فراهم کردن ارتباط مستقیم تصویری با پزشک مربوطه درصورت درخواست بیمار می‌تواند بسیار رضایت‌بخش باشد.
 • در سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان باید زیرساخت آپلود مدارک پزشکی بیمار فراهم باشد. بیمار بتواند به راحتی هر تعدادی مدیکال داکیومنت و تصویر دارد برای بیمارستان بفرستد تا پزشک مربوطه اظهار نظر کند.

بیمار از طریق سایت امکان آپلود عکس و مدارک پزشکی خود را برای ارسال به متخصص دارد.

– روش‌های اصولی تولید محتوا یک سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان

محتوای استاندارد و خوب باید برای مخاطب، جذاب و منحصربه‌فرد باشد، طوری که مخاطب از خواندن مطلب شما خسته نشود. محتوای نوشته نباید کپی باشد، حتا کپی بودن بخشی از مطلب هم قابل قبول نیست. متناسب با هر درمان، اطلاعات و محتوی کامل به مخاطب داده می‌شود طوری که فرد هر آن‌چه نیاز دارد برای یک سفر درمانی به ایران را در سایت شما بخواند. از طرفی باید دقت داشت از اضافه‌گویی و گفتن موارد غیرضروری در متن پرهیز کرد و فقط به اصل موضوع پرداخت. درواقع باید مطلب مفیدی را به خواننده انتقال دهید، یعنی مخاطب پس از خواندن نوشته‌ی شما چیز جدیدی یاد گرفته باشد.

همان‌طور که اشاره شد متن‌هایی که برای سایت نوشته می‌شود باید کاملا اختصاصی باشد و هیچ قسمتی از آن کپی نباشد. از طریق سایت کاپی‌اسکیپ می‌توانید چک کنید کدام بخش از مطالب سایت شما از جاهای دیگر کپی شده است. فقط کافی است لینک مورد نظر محتوا خود را در این سایت قرار دهید تا اعلام کند از چه منابعی مطلب کپی شده است!

– اصول مهم برای تولید محتوای سایت برای سئو

 • سعی کنید در هر پست حداقل تعداد کلمات 1000 کلمه باشد.
 • حتما برای پست خود کلمه کلیدی انتخاب کنید. عبارت کلمه کلیدی هدف می‌تواند دو یا چهار کلمه‌ای (و یا حتی بیش‌تر) باشد که موضوع اصلی یا پیام متن مربوطه را بیان کند. با انتخاب صحیح کلمه کلیدی (عبارت کلیدی) مناسب برای هر پست سایت، مقاله و مطلب شما می‌تواند در صفحه اول رتبه‌بندی موتورهای جستجو برای آن عبارت کلیدی قرار بگیرد. سعی کنید کلمه کلیدی را در عنوان صفحه‌ی خود و همچنین پاراگراف اول متن به کار ببرید.
 • همیشه برای نوشته‌های خود از عناوین منحصر به فرد استفاده کنید و از آوردن عنوان‌های تکراری خودداری کنید. بدیهی است که عنوان صفحه باید ارتباط کامل با متن نوشته داشته باشد.
 • در کنار معرفی هر بخش حتما از تصاویر متناسب آن بخش استفاده کنید. برای عکس‌های استفاده شده زیرنویس توضیحات را درج کنید.
 • درصورت پیوستگی پست‌های سایت به یکدیگر، آن‌ها را به هم لینک دهید. با این کار کاربر می‌تواند نکات تکمیلی نوشته را در پست دیگری بخواند و اطلاعات بیشتری بدست بیاورد و از طرف دیگر انجام این کار برای سئو سایت نیز بسیار مفید است.
 • هر صفحه‌ای که ایجاد می‌شود یک عنوان سئو، توضیحات متا و نامک دارد که با رعایت استانداردهای سئو نوشته می‌شود. همچنین هر نوشته یک تگ هدینگ 1 دارد و برای ارتقا سئوی متن از تگ‌های هدینگ دو و سه و … نیز استفاده می‌شود. توضیحات کامل در نوشتن صحیح توضیحات متا، عنوان سئو، کلمه کلیدی، نامک و … بخوانید.

امتیازدهی به محتوا نوشته شده در سایت توسط افزونه یوست

– منوی نظرات بیماران در سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان

نظرات بیماران در قالب نوشتار

یکی از امکانات سایتی که خدمات درمانی ارائه می‌دهد ایجاد بخش نظرات بیماران است. وجود بخش نظرات در سایت می‌تواند باعث شود ارتباط بهتری با مخاطب برقرار شده و مسئولین و دست اندرکاران بیمارستان بتوانند از نظرات بیماران مطلع شوند. بازدیدکننده‌ی خارجی که وارد سایت مدیکال توریسم بیمارستان می‌شود و قصد سفر به ایران را دارد ممکن است خواسته و اطلاعات زیادی بخواهد مطرح کند. مسلما پس از گرفتن این بازخوردها، مسئولین بیمارستان بهتر می‌توانند در تدارک رفع مشکلات بر بیایند.

بخش نظرات و امتیازدهی به بیمارستان اعتماد سایر مخاطبین را بیش‌تر می‌کند

بخش نظرات، تعامل با کاربر را بیش‌تر می‌کند و اعتماد او را جلب و رضایت‌مندی را افزایش می‌دهد. به‌طوری که دیدگاه‌های ثبت شده در وب‌سایت به طور بالقوه بر کاربران اثر می‌گذارد. بنابراین می‌توان در محتواهایی که در سایت تولید می‌شود از کاربران خواست که نظرات و یا پیشنهادات و انتقادات خود را به اشتراک بگذارند. با اشتراک‌گذاری این انتقادات و پیشنهادات می‌توان برای بهبود رویه کار استفاده کرد. البته با پاسخ دادن به نظرات ثبت شده اعتمادسازی نیز بیش‌تر می‌شود. دقت داشته باشید پاسخ‌گویی سریع به نظرات تاثیر مثبتی در ذهن مخاطب دارد.

نظرات در سایت به دو بخش تقسیم می‌شود:

1- نظرات بیماران قبل از ورود به کشور و در مرحله آمدگی سفر

2- نظرات پس از ورود به ایران و در پروسه درمان

در مورد اول بیمار مستقیما درباره سایت و رویه ارتباطات نظر می‌دهد و در مورد دوم بیمار بعد از ورود به کشور، دیدن بیمارستان و دریافت خدمات اظهار نظر می‌کند و هر دو مورد بسیار ارزشمند است.

حائز اهمیت است بدانید نظرات کاربران نقش بسزایی در سئو سایت دارد، چراکه کلمات کلیدی جدیدی به سایت اضافه می‌شود، محتوای مطالب افزایش یافته و موضوعات جدیدی مطرح می‌گردد.

نظرات بیماران در قالب فیلم و عکس

اگر بیمار از رویه‌ی خدماتی که از بیمارستان گرفته راضی باشد و به خواسته‌ها و اهدافی  که از سفر درمانی داشته رسیده باشد می‌تواند با قرار گرفتن در مقابل دوربین نظرات خود را با سایر مردم دنیا و هم‌وطنانش به اشتراک بگذارد. بارگذری این تیپ ویدئوها در سایت به سایر افرادی که قصد انتخاب بیمارستان شما را دارند کمک خواهد کرد تا راحت‌تر تصمیم به سفر بگیرند، به‌خصوص اگر مردد باشند، پس از دیدن فیلم توصیه ایران و بیمارستان ایرانی توسط سایر بیماران، تردید را کنار خواهند گذاشت.

اظهار نظر بیماران با ملیت‌های مختلف در مقابل دوربین

معمولا کسانی که برای درمان به ایران می‌آیند، با توجه به هر میزان وقت اضافه‌ای که دارند از چند جای دیدنی ایران نیز دیدن می‌کنند و عکس‌های زیادی نیز می‌گیرند. با تقاضا برای اشتراک برخی از این عکس‌ها در سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان و سایر فضاهای مجازی، دیگران نیز با شما و ایران بیش‌تر آشنا خواهند شد.

– شبکه‌های اجتماعی در کنار سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان

از جمعیت حدود 7.5 میلیاردی جهان، قریب به 4 میلیارد از فضای مجازی و اینترنت استفاده می‌کنند. از این جمعیت بزرگ 2.8 میلیارد نفر کاربرهای فعال شبکه‌‌های اجتماعی هستند. عده‌ی زیادی از مردم دنیا هر روز چندین بار شبکه‌های اجتماعی خود را چک می‌کنند و وقت زیادی را برای آن اختصاص می‌دهند. از دست دادن این حجم زیاد مخاطب در اینستاگرام، فیس‌بوک، توییتر و … خیلی عاقلانه به نظر نمی‌رسد. با سینک سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان به شبکه‌های اجتماعی و وقت گذاشتن روی تولید محتوا اختصاصی بر روی آن‌ها، می‌توان درصد قابل توجهی از افراد را جذب نمود و خدمات درمانی و گردشگری را به خوبی معرفی کرد.

داشتن شبکه‌های اجتماعی برای سایت امری ضروری است.

در محیط شبکه‌های اجتماعی هم‌مانند سایت، فضایی برای درج کلمات کلیدی و تگ‌ها وجود دارد که می‌توان با انتخاب صحیح عبارات و تصاویر مناسب، ویترین خوبی برای بیمارستان ایجاد کرد. شبکه‌های اجتماعی به دلیل جذب بالا، در بهبود رتبه وب‌سایت‌های اینترنتی هم بسیار مؤثرند. به عنوان مثال در شبکه‌های اجتماعی به معرفی مختصری از خدمات درمانی و گردشگری پرداخته می‌شود و مطالب تکمیل را در انتها به سایت ارجاع داده می‌شود.

– معرفی به تفکیک بخش‌های درمانی بیمارستان در سایت

اگر بیمارستان شما چندین خدمت درمانی را ارائه می‌دهد باید لیست تمامی آن‌ها در بخش منو سایت در بالاترین قسمت سایت بیاید که در تمام صفحات کاربر بتواند با کلیک روی آن درمان مورد نظر خود را پیدا کند. این کار هم به لحاظ سهولت دسترسی کاربر و هم به لحاظ سئو حائز اهمیت است. همچنین درمان‌هایی که بیش‌ترین مراجعه‌کننده را دارد و بیمارستان در آن درمان‌ها مشهور است در صفحه اول سایت با تصویر مناسب آن درمان درج شود. به عنوان مثال اگر بیمارستانی درمان‌های قلب، ارتوپدی، چشم‌پزشکی، نازایی، جراحی‌های داخلی و جراحی‌های زیبایی را ارائه می‌دهد، بهتر است تمام این درمان‌ها در منو اصلی سایت در هدر به‌شکل آبشاری بیاید. در نظر بگیرید مثلا این بیمارستان در قلب و چشم‌پزشکی تبحر بیشتری دارد، در آن صورت این 2 درمان با عکس و توضیحات مختصر در صفحه‌ی اول سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان هم می‌آید.

لیست کامل درمان‌ها در منو اصلی سایت در تمام صفحات ظاهر می‌شود

در مرحله بعد کاربر با کلیک روی هر درمان می‌تواند وارد صفحه‌ی اصلی آن درمان شود، اطلاعات تکمیلی بدست بیاورد و زیردرمان‌ها را مشاهده کند. به عنوان مثال اگر کاربری جراحی پلاستیک را انتخاب کرد و وارد صفحه‌ی جراحی پلاستیک شد در این بخش می‌تواند زیربخش‌هایی شامل لیپوساکشن، لیفت صورت، بلفاروپلاستی، جراحی فک، چانه و … را مشاهده کند و با کلیک روی هر زیردرمان اطلاعات تکمیلی آن را رویت کند. در واقع کاربر به راحتی یک مسیر خطی را طی خواهد کرد تا به درمان و زیردرمان مورد نظر خود برسد. در نظر داشته باشید در تمامی مراحل انتخاب زیر درمان ها دکمه “Call to Action” با رنگ متمایز و قابل دید وجود داشته باشد تا کاربردر هر مرحله ای است بتواند درخواست خود را برای بیمارستان ارسال کند.

مثال: ورود به سایت بیمارستان >> بخش تمام درمان‌ها >> انتخاب جراحی پلاستیک >> انتخاب جراحی فک، مطالعه و کسب اطلاعات >> ایجاد ارتباط با کارشناس سایت

– معرفی کامل تمام بخش‌های بیمارستان در سایت

در قسمت “درباره ما” به تفصیل بیمارستان را معرفی کنید. موارد اعم از تاریخچه، مساحت، موقعیت مکانی، تعداد تخت خواب، لیست کامل بخش‌های درمانی، هرگونه خدمات رفاهی به بیماران اعم از سی‌تی اسکن، رادیولوژی، داروخانه، رستوران، پارک کودکان و …، رتبه و جایگاه در منطقه، لوح‌ها و جایزه‌های دریافتی، مدارک، افتخارات و گواهینامه‌ها و … که هر کدام از این موارد می‌تواند با تصاویر حرفه‌ای در این قسمت درج شود. در کنار عکس‌های متناظر هر قسمت، معرفی تک‌تک بخش‌ها در قالب فیلم نیز به بیمار خارجی کمک می‌کند تا راحت‌تر بتواند تصمیم بگیرد بیمارستان شما را برای درمان انتخاب کند. بدیهی است درج فیلم‌ها در سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان متناسب با زبان آن بخش از سایت دوبله شده و بعد بارگذاری می‌شود.

بخش‌هایی از این معرفی علاوه بر صفحه “درباره بیمارستان” در صفحه‌ی اصلی نیز می‌آید. مثلا برخی افتخارات و گواهینامه‌های بین‌المللی بیمارستان، تصاویر بخش‌های مهم بیمارستان و …

تور مجازی پانورامای 360 معرفی بخش‌های بیمارستان

تور مجازی بیمارستان امکان بازدید مجازی از محیط واقعی بیمارستان را برای بازدیدکننده‌ها فراهم می‌کند. این تور مجازی قابلیتی مابین عکس و فیلم را به کاربر می‌دهد. وسعت دید در پانورامای ۳۶۰ ، وسیع‌تر از عکس است، خروجی این تکنیک همچون فیلم است ولی با این تفاوت که کنترل دوربین در دست مخاطب است و او می‌تواند تصور کند که در فضایی ایستاده است و به هر طرف که بخواهد می‌تواند رو کند، در آن زوم کند و سوژه را با جزئیات بیشتری مشاهده کند و با فلش‌های موجود در تصویر به بخش‌های مختلف بیمارستان سر بزند.

بازدید از بخش‌های مختلف بیمارستان با تور مجازی 360 درجه

چند نمونه از بیمارستان‌های خارجی که این طرح را پیاده کرده‌اند در اینجا ملاحظه کنید.

نمونه تور مجازی 360 درجه بیمارستان (1)

نمونه تور مجازی 360 درجه بیمارستان (2)

– در کنار معرفی خدمات پزشکی بیمارستان، تورهای گردشگری نیز ارائه دهید

با توجه به این که بیمار از کشور دیگر به ایران سفر می‌کند مسلما برنامه‌ریزی برای دیدن چند نقطه‌ی توریستی از شهر خالی از لطف نخواهد بود. بسیاری از جراحی‌ها و درمان‌ها ممکن است یکی دو روز پس از رسیدن بیمار به ایران انجام پذیرد و او مجبور است فرضا حدود 10 روز دوره نقاهت خود را در هتل سپری کند تا پزشک چک آپ و فالوآپ‌های لازم را انجام دهد. در این بین، زمان زیادی برای بیمار وجود دارد که حضور دائمی در هتل برای او کسالت آور خواهد بود. از طرفی همراهان بیمار که قصد انجام هیچ کار درمانی را ندارند از بی‌برنامه بودن بیش‌تر کلافه خواهند شد. بنابراین بازدید مناطق گردشگری و تورهای شهری بسیار جذاب خواهد بود. البته باید در نظر داشت نظر پزشک با توجه به درمان بیمار استراحت مطلق نباشد.

در کنار هر پکیج درمانی، جاذبه‌های گردشگری شهر نیز نمایش داده می‌شود.

با توجه به جاذبه‌های گردشگری هر شهری که بیمارستان در آن دایر است، برنامه‌ریزی‌ها انجام می‌شود و در قسمتی از سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان اعلام می‌شود که بیمار از قبل در جریان امور تفریحی در کنار مسائل پزشکی باشد. از طرفی ممکن است معرفی مناطق توریستی در سایت همراه با تصاویر و توضیحات کامل فرد را برای سفر به ایران مصمم‌تر کند. فراهم کردن یک تایم لاین پزشکی همراه با گردشگری در سایت نشان دهنده‌ی این است که بیمارستان برای وقت بیماران ارزش قائل است و برای تک تک ساعات حضور آن‌ها در ایران برنامه دارد.

مطلب دیگری که در کنار معرفی مکان‌های گردشگری شهر می‌تواند برای مراجعه‌کننده خارجی جالب باشد آشنایی با فرهنگ و مردم شهر است. به عنوان مثال آگاهی گردشگر سلامت درباره مهمان‌نوازی، خوش‌رویی و صمیمی بودن ایرانی‌ها بسیار مفید خواهد بود. همچنین نمایش تصاویر و توضیح غذاها، خوراکی‌ها و سوغات شهر حس خوبی را به کاربر انتقال می‌دهد و درصورت نگرانی بیمار از وضعیت تغذیه و خورد و خوراک، با توضیحاتی که ارائه می‌شود این دغدغه نیز رفع می‌گردد. البته ممکن است ذائقه برخی بیماران با غذای ایرانی سازگار نباشد که راه‌حل آن معرفی چند رستوران غیر ایرانی اطراف هتل یا بیمارستان آن‌ها است. از طرفی اعلام این موضوع که بیمارستان با هتل‌هایی طرف‌قرارداد است که انواع غذاهای فرنگی را نیز سرو می‌کنند.

معرفی کامل غذاهای ایرانی در سایت

– شفافیت در قیمت‌گذاری خدمات درمانی بیمارستان

یکی از اهدافی که گردشگران سلامت از انجام درمان خود در کشور دیگر دارند پایین آوردن هزینه‌ها در مقایسه کشور خودشان است. بنابراین در خیلی از موارد در جستجوی قیمت درمان مورد نظرشان از طریق سایت هستند. لیست کامل خدماتی که قرار است بیمار دریافت کند به صورت کامل در سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان آورده شود و قیمت‌ها نیز در کنار آن درج شده باشد. کاربر باید بتواند با حذف هر خدمت از هزینه‌ی سفرش کم کند و در ازای دریافت هر خدمت اضافه مشخص شود چه مقدار به هزینه‌هایش افزوده شده است. به عنوان مثال اگر بیمار عمل تعویض مفصل زانو را انتخاب می‌کند، باید هزینه درمان خود را بدون هزینه‌های پنهان رویت کند. تعداد روزهایی که برای این عمل ارتوپدی در ایران حضور دارد مشخص است و هزینه‌ی هتل و اقامت او محاسبه شده است. همین طور هزینه‌های جانبی نظیر ویزا، تزنسفر، مترجم و … کاملا دقیق در سایت در کنار درمان نوشته شده است. البته بسیاری از درمان‌ها به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارند، زمان و هزینه دقیق را نمی‌توان در سایت درج کرد که آن‌ها به کارشناسان سایت ارجاع داده می‌شوند.

امکانی که در این بخش توجه کاربر را جلب می‌کند، تبدیل هزینه‌ها به واحد پولی کشوری است که بیمار در آن زندگی می‌کند. رویه بدین شکل است که کاربر با توجه به IP که دارد، سایت به‌صورت اتوماتیک واحد پولی را متناسب به واحد پولی کشوری که از آن بازدید را انجام داده نمایش می‌دهد. مثلا اگر فردی از کشور انگلستان بازدیدکننده سایت است، واحد پولی نمایش داده شده پوند خواهد بود.

نمونه از قیمت‌گذاری در سایت گردشگری سلامت آریا

نمونه قیمت‌گذاری چندگانه برای یک پکیج درمانی گردشگری سلامت

– تعیین وضعیت اسکان و اقامت بیمار در مدت زمان درمان و حضور در ایران

بیمارستان هر برنامه‌ای برای اسکان بیمار دارد باید به صورت شفاف در سایت اعلام کند. اگر بیمار وارد هتل بیمارستان می‌شود، بیمار از قبل مطلع باشد. اگر بخش IPD بیمارستان هتل یا سوییتی برای بیمار خارج از محیط بیمارستان تدارک می‌بیند آن را به خوبی در سایت معرفی کند. ترجیحا چند هتل و مکان اقامتی در سایت با کیفیت‌های گوناگون قرار داده شود تا بیمار با توجه به بودجه و سلیقه‌ی خود آن‌ها را انتخاب کند. معرفی هر مکان اقامتی به‌صورت کامل با تصویر انجام شود و تمام امکانات رفاهی در آن ذکر شود. در قسمت توضیحات هتل فاصله تا بیمارستان و موقعیت مکانی دقیق بر روی نقشه نیز درج شود. قرار دادن افزونه نقشه گوگل در این بخش سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان می‌تواند مفید باشد.

بیمار در سایت می‌تواند مکان اقامت خود را انتخاب کند

– سوالات پرتکرار (FAQ) در سایت بسیاری از ابهامات بیماران را مرتفع می‌کند

این پرسش و پاسخ‌ها از پیش تعریف شده هستند و بیمار با مطالعه آن‌ها جواب بسیاری از سوالات خود را بدست می‌آورد. سوالاتی که دغدغه‌ی بیماران دیگر بوده و حالا در قالب FAQ در آمده است. این سوالات متداول باید با اصول و استاندارد در سایت درج شود.

پاسخ‌گویی به سوالات احتمالی بیماران در FAQ

در اینجا چند نکته برای نوشتن بهتر سوالات پرتکرار بیان می‌شود:

 • سوالات را حتما بر اساس درمان دسته‌بندی کنید. دسته‌بندی کردن سوالات یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از سردرگمی بیماران در این صفحه است. با این کار کاربر درمان مورد نظر خود را انتخاب می‌کند و فقط سوالات مربوط به موضوع مورد نظر خود را مطالعه می‌کند.
 • قسمت FAQ سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان را منظم بروزرسانی کنید. اگر سوالاتی که می‌بینید زیاد از کارشناسان بیمارستان پرسیده می‌شود و جدید است در این بخش اضافه کنید.
 • یکی از امکاناتی که می‌توان برای صفحه سوالات متداول در نظر گرفت، امکان سرچ است. با این کار کاربر می‌تواند سوالات خود را از میان سایر سوال‌ها جستجو نماید.
 • پاسخ سوال‌ها را دقیق و کامل بدهید. برای مواردی که نیاز به توضیحات تکمیلی دارد می‌توان لینک صفحه‌ای از سایت را که مفصل توضیح داده شده در انتهای پاسخ خود درج کنید.
 • بایدها و نبایدهای پس از جراحی‌های گوناگون در قالب سوال و جواب بنویسید. این کار می‌تواند پاسخ‌گوی بسیاری از ابهامات بیماران پس از ترک ایران باشد.

– به تصویر کشیدن رویه گردشگری سلامت بیمارستان در سایت

از زمانی که فرد به سایت بیمارستان درخواست خود را می‌فرستد تا زمانی که وارد کشور می‌شود و در نهایت ایران را به مقصد کشور خود ترک می‌کند، یک پروسه‌ی کامل مدیکال توریسم اتفاق افتاده است. در سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان این رویه توضیح داده می‌شود که هر خدمت با چه کیفیتی عرضه می‌گردد. اگر نمایش این پروسه در قالب فیلم باشد بسیار تاثیرگذار است اما درصورتی که این امکان فراهم نیست در قالب نوشتار می‌تواند در سایت آورده شود. در اینجا یک نمونه فیلم مستند گردشگری سلامت آورده شده است.

– نکات تکمیلی مشترک در سایت‌ها برای بهبود و ارتقا سایت

 • ایجاد باکس جستجو (سرچ) داخلی در سایت به کاربر کمک می‌کند سریع‌تر به بخش مورد نظر از سایت گردشگری سلامت برای بیمارستان دسترسی پیدا کند. اگر امکان سرچ پیشرفته با اعمال فیلتر نیز قرار داشته باشد تجربه‌ی کاربری بهتری را به بازدیدکننده انتقال می‌دهد.
 • فراهم کردن بخش خبرنامه برای مخاطبین سایت بسیار مفید خواهد بود. خبرنامه بیمارستان ابزاری برای اطلاع‌رسانی به مخاطبان حوزه گردشگری سلامت در ایران با علایق مشترک درباره رویدادها، گزارش‌ها یا اخبار مرتبط با این موضوع است. خبرنامه موجب می‌شود که کاربران سایت شما به بازدید دوباره از سایت ترغیب شوند. همچنین مزیت دیگر استفاده از خبرنامه افزایش تعداد کاربران بازدیدکننده از سایت خواهد بود که درنتیجه استفاده‌ی بیش‌تر از خدمات شما را در بر خواهد داشت. در کنار جنبه‌های اطلاع‌رسانی، خبرنامه در سئوی سایت نیز تاثیر مثبتی دارد. درنهایت با ایمیل‌ها یا شماره تلفن‌هایی که از این راه جمع‌آوری می‌شود، می‌توان در زمان‌های مناسب از آن‌ها استفاده کرد. مثلا می‌توان درمان یا جراحی خاصی را در مناسبت خاصی برای مخاطبین بلقوه ارسال کرد.
 • قاعده‌ی کلی که برای همه‌ی سایت‌ها وجود دارد هرچقدر کاربر زمان بیش‌تری را در سایت شما بگذراند احتمال تبدیل شدن به مشتری بلفعل بیشتر می‌شود. از طرفی نیز با بالا رفتن “Time on site” و حضور طولانی‌تر مخاطب در سایت کمک قابل توجهی به ارتقا سئو سایت می‌شود. به عنوان مثال در سایت بیمارستان می‌توان با فراهم کردن تست‌ها و کوییزهای درمانی تایم حضور فرد را در سایت را افزایش داد. بیمارانی که از چاقی رنج می‌برند و متقاضی جراحی‌های چاقی هستند می‌توانند با کوییزی رو به رو شوند که در آن قد، وزن، سن، سوالات ژنتیکی، عادت‌های غذایی و … را در قالب فرمی پر کنند و در انتها BMI، وضعیت سلامت، درمان مناسب و … را به آن‌ها اطلاع‌رسانی شود. مثال‌های دیگر می‌توان به بسیاری از تست‌های بینایی سنجی، تست های بارداری از طریق سایت و … اشاره کرد. با اندکی خلاقیت می‌توان بسیاری از این موارد را پیاده سازی کرد تا درگیری کاربر با سایت بیشتر شود.
 • به روز نگه داشتن سایت و درج منظم مطالب گوناگون در آن بسیار حائز اهمیت است. این بروزرسانی‌ها هم شامل موارد محتوایی می‌شود و هم موارد فنی. در بروزرسانی‌های فنی به این صورت که مسئول فنی سایت هر هفته سایت را چک می‌کند و مشکلات احتمالی را رفع و آپدیت‌های لازم را انجام می‌دهد. در بروزرسانی محتوایی هم به همین صورت باید در بازه‌های زمانی کوتاه پست جدید در سایت زده شود. بازدیدکننده علاقه‌ای به خواندن محتوای تاریخ گذشته ندارد. بنابراین نوشتن مطالب جدید در قالب وبلاگ، اخبار بیمارستان و … می‌تواند در کنار مطالبی که شامل تاریخ انقضا نمی‌شود کمک کند. مثلا بخش وبلاگ سایت بیمارستان می‌تواند شامل مطالب سلامت، گردشگری، ایران و … باشد که دائما مطلب جدید بارگزاری می‌شود. باکس مربوط به این بخش وبلاگ نیز در صفحه ی اول قرار داده می‌شود تا بازدیدکنندگان سایت به این موضوع پی ببرند سایت زنده و پویا است.

مطالب مرتبط گردشگری سلامت

شروع استارتاپ ها در گردشگری سلامت